Zpět

Kresby na zdi ORLEN Unipetrolu

Zeď kolem areálu ORLEN Unipetrolu v Záluží se zazelenala. Zdobí ji skici projektů, pro které mohou v rámci kampaně Unipetrol lidem hlasovat nejen zaměstnanci ORLEN Unipetrolu, ale také obyvatelé měst Litvínova a Mostu.
Kresby na zdi ORLEN Unipetrolu
Kresby zabírají plochu větší než 200 m2 a vznikly ve spolupráci se Sakem. Tento street art umělec je rodákem z Ústeckého kraje a nabídku zapojit se do projektu přijal s potěšením.

„Na začátku je vždycky nepopsaná zeď, tam vždycky začíná můj den a další výzva. Tentokrát mě to bavilo o to více, protože to bylo pro dobrou věc,“ řekl Sake, a pokračuje: „Pomalování zdi byla dřina. Jen na vytvoření skic ke kampani Unipetrol lidem, které zabírají 200 m2, jsem spotřeboval 20 litrů barvy a práce mi zabrala dva dny. I vzhledem k počasí bylo třeba kreslit bez chyby, překreslovat zeď by znamenalo několik dní schnutí navíc a to nepřicházelo v úvahu. Kresby se totiž nachází na zdi vedle hlavního tahu mezi Litvínovem a Mostem, což znamená, že je uvidí hodně lidí.“

A jaké projekty jeho dílo zobrazuje? Pro Litvínov se do posledního kola hlasování dostaly rekonstrukce část vnitřních prostor Citadely, revitalizace okolí Pilařského rybníka a nový skatepark. Pro Most jsou ve finále veřejná WiFi, park pro psy a vysázení stromů po městě. Sake ale navrhl a nakreslil i další kresby, které jsou k vidění vedle těch spojených s kampaní. Jednotlivé obrazy symbolizují společensky odpovědné projekty, které ORLEN Unipetrol ve svém okolí realizuje pravidelně, jako je například finanční pomoc dětským domovům a domovu pro seniory, zarybňování řek či podpora hnízdění ohrožených sokolů stěhovavých přímo v areálu Chemparku.
Sám umělec se také zapojil do hlasování v kampani Unipetrol lidem: „Od mládí jezdím po městě na skateboardu. Triky už nedělám, s věkem pády na prkně víc bolí. Jízda na skateboardu je ale skvělá aktivita pro mladé. Proto jsem hlasoval právě pro skatepark.“

Skici jsou zatím vyvedené pouze v zelené a bílé barvě. V únoru 2020, až budou vyhlášeny vítězné projekty, se ale Sake vrátí na místo činu a barevně je zvýrazní. Místní lidé, kteří jezdí po silnici mezi Litvínovem a Mostem či využívají tramvajovou dopravu, tak na první pohled uvidí, které projekty vyhrály, aniž by si informace museli složitě dohledávat.

Do kampaně se už zapojilo více než 1700 lidí a hlasovali pro projekt, který by dle jejich názoru měl vyhrát. Hlasovat můžete i vy a to buď na webu www.unipetrollidem.cz, posláním SMS zprávy či vhozením hlasovacího lístku do hlasovacích boxů na vybraných místech. Po kolejích mezi Litvínovem a Mostem stále jezdí také speciální ORLEN Unipetrol tramvaj.
Zpět