Zpět

Unipetrol lidem: práce na projektech začaly

Realizace vítězných projektů z kampaně Unipetrol lidem již začala. V Litvínově se připravuje revitalizace okolí Pilařského rybníka, v Mostě se chystají na výsadbu stromů. Unipetrol podpoří každý ze zmíněných projektů celkovou částkou ve výši jednoho milionu korun.
 
Unipetrol lidem: práce na projektech začaly
Letos v květnu město napustilo litvínovský Pilařský rybník. Díky tomu by mělo dojít k oživení původního ekosystému a návratu původních rostlin i živočichů. Nyní projde změnou také jeho bezprostřední okolí, kde vznikne oddechová zóna. ORLEN Unipetrol spolu s městem totiž začaly pracovat na realizaci projektu, který si sami vybrali obyvatelé Litvínova. Na co se můžou těšit?

V parku obklopujícím rybník vzniknou nové zóny pro aktivní odpočinek, jako je například sportovní hřiště na míčové hry, včetně volejbalu a basketbalu. Na své si ale přijdou i senioři. Pro ně bude v parku vybudována zóna se speciálními cvičebními stroji určenými na protahování.

„Spolu s městem a architekty jsme vybrali vhodná místa k umístění všech odpočinkových prvků a v současné době se pracuje na úpravě ploch před instalací,“ popsala Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol, a dodala: „Abychom obyvatelům Litvínova zpříjemnili čekání na dokončení projektu, chystáme pro ně během prázdninových měsíců akce přímo v parku.“

Mostečané se také brzy dočkají vylepšení svého parku. ORLEN Unipetrol se ve spolupráci s městem a Technickými službami vrhne na sázení stromů v parku Šibeník. Most se jeho revitalizací zabývá už od roku 2017, postupně v něm sází nové stromy a kácí ty, které nepatří do původního biotopu. ORLEN Unipetrol svým darem pomůže městu s rychlejší revitalizací parku – dosází stromy do alejí, které zatím nebyly dokončeny či nahradí prázdná místa po stromech, které po vysazení uhynuly. Rodina stromů v Mostě se rozroste o další duby, habry a lípy.

Most-1.jpg

Stromy jsou velmi důležité pro udržení celého ekosystému. Zlepšují kvalitu prostředí například tím, že srovnávají teplotní rozdíly, zvlhčují vzduch a tlumí okolní hluk.

„Usilovně pracujeme na přípravách potřebných k realizaci projektu. Víme, kdo bude stromy sázet, také jsme vybrali konkrétní místa, kam je vysadíme. Je ale nutné počkat na správné období jejich sázení, což je podzim,“ vysvětlila Katarzyna Woś, a pokračovala: „ Věříme, že u sázení posledního stromu se v rámci příjemné akce osobně potkáme i s obyvateli Mostu, abychom jim mohli ukázat, jak jsme výsadbu realizovali a pohovořili si s nimi o tom.“

Kampaň Unipetrol lidem odstartovala v roce 2019 a dala obyvatelům Litvínova a Mostu možnost, aby sami navrhli, co chtějí ve svém městě zlepšit. Sešlo se celkem 260 návrhů, z nichž zástupci ORLEN Unipetrolu a obou měst vybrali tři nejlepší návrhy pro každé město. Obyvatelé následně hlasovali pro ten nejlepší projekt. V Litvínově uspěl projekt revitalizace okolí Pilařského rybníka s 1 184 hlasy, v Mostě zvítězil projekt výsadby stromů s 888 hlasy.
 
Zpět